Az előző bejegyzésemben bemutatkoztak a pesti utcák gerillakötői. Most, hogy közeleg a nagy nap, amikor akcióba lépnek, szeretnék egy színes (de tényleg 🙂 ), körképet mutatni külföldi példákkal arról, hogy milyen csodadolgokat alkottak elszánt fonalbombázók az elmúlt években a nagyvilágban.
A yarn bombing, vagyis a fonalbombázás vagy gerilla knitting, azaz gerillakötés eredete, mint az ilyen mozgalmaké többnyire, nem egyértelmű. Az elfogadott változat szerint egy Magda Sayeg nevű hölgy 2005-ben a maradék fonalaiból feldíszítette a kilincseket a butikjában. Innen indult, na de mivé fejlődött! Igen messze vagyunk már kilincsektől!
Sorolják a street art műfajába, nevezik női graffitinek, de valljuk be, minden sorból kilóg. Nem tudom, kell-e feltétlenül, hogy célja legyen, de egyfajta női látásmódot mindenképpen képvisel. Néha van némi provokatív éle, kifejezhet tiltakozást is színes oázisként egy békétlen világban. A képre kattintva érdekes videót és egy valódi fonalbombát is láthatsz.
Vagy egyszerűen csak színeket lop a nagy szürke betontengerbe, mint ezen a hídon, Hongkongban.
2012-ben a londoni olimpia tiszteletére egy titokzatos ismeretlen Saltbournben (Yorkshire) majdnem 50 m hosszú dekorációt kötött a mólóra az olimpia versenyszámaival, ez talán a legcukibb bomba, amit valaha láttam.
A nagyobb képre kattintva közelebbről is megnézhetitek, nekem ő a kedvencem.
Előszeretettel támadnak járművekre (a mi gerilláink is megtalálták a 47-es villamost és a gyermekvasutat), ám Lodzban (Lengyelország) egy egész gőzmozdony vagonokkal együtt esett áldozatul 2013-ban. (További képekért katt a képre.)
És egy ház is Los Angelesben, 25 országból 500 résztvevő 7500 nagyikockája kellett hozzá. (Takarós lányok, újabb kihívás?)
A házfalak sem állítják meg a fonalgerillákat, 2015-ben Londonban egy konyha és mindaz, ami benne van, is kötött-horgolt-nemezelt borítót kapott. Mondjuk főzésre alkalmatlanná vált, de nem is ez a cél – egy galériában látható, talán most is még. (Több képért katt a képre!)
Ezek persze „nagyprojektek” (ahogy Jutka mondaná) a javából, de igazából nem hiszem, hogy a gerillakötés erről szól. Egy kis színes vidámságot te is bármikor vihetsz a környezetedbe, ha van egy kis időd és fölösleges fonalad.
Csütörtökön, a kötés világnapján, mely egyúttal a gerillakötés világnapja is, pedig Budapesten lesz egy újabb nagy bumm – a csütörtöki hölgyek fognak fonalat robbantani. Ott leszek, és beszámolok az akcióról.
Katalin, köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet erre a nagyszerű kezdeményezésre! Örülök, hogy ilyen sokféleképpen lehet használni a horgoló- és kötőtűket! Legközelebb majd erről is írok, megkeresem a neten, de örülnék, ha küldenél róla anyagot a belindavilaga@gmail.com címre!
Szia Belinda! A győri Gombolyda Fonalbolttal karöltve=kötőtűket öltve 2015. április 2-án az Autizmus Világnapján kékre öltöztettük a Széchenyi teret!Háromezer db 10×10 centiméteres kék négyzetet használtunk fel.Jó volt közösen tenni az autista gyerekekért. Azt gondolom,remek figyelemfelhívás volt az autisták érdekében – a visszajelzésekből láttuk, örömmel fogadták az emberek!